Niektóre rzeczy, które musisz wiedzieć

Jeśli szykujesz się z zamiarem zgłębienia czym jest Bitcoin, istnieje kilka rzeczy, z którymi należy się zapoznać. Bitcoin nie pozwala na wysyłanie e-maili ani robienie zdjęć, umożliwia jednak sprawną i błyskawiczną wymianę pieniędzy oraz innych nośników wartości. Dlatego Bitcoin należy traktować z taką samą, lub w niektórych przypadkach nawet jeszcze większą starannością, jak w wypadku tradycyjnego portfela.

Zabezpieczenie portfelaZabezpieczanie portfela

Podobnie jak w przypadku fizycznego portfela, który nosimy w kieszeni, Twój portfel Bitcoin również musi być zabezpieczony. Należy zawsze pamiętać, że Twoim obowiązkiem jest przestrzeganie dobrych praktyk i wytycznych w celu ochrony własnych pieniędzy. Poniżej znajduje się kilka opcji, które należy rozważyć w celu zapewnienia ochrony swoim środkom.

Kopia zapasowa portfela

Usługi oraz oprogramowanie bazujące na systemie Bitcoin najczęściej pozwalają na tworzenie kopii zapasowych portfeli, które można wydrukować na papierze lub zapisać na dysku USB. Kopia zapasowa przechowywana w bezpiecznym miejscu pomoże uchronić Cię przed ewentualną awarią komputera oraz zwykłymi ludzkimi błędami.

Zaszyfrowanie własnego portfela

Szyfrowanie portfela pozwala na ustawienie hasła dostępu do Twojego portfela w celu zabezpieczenia przechowywanych na nim funduszy i uniemożliwienia dostępu przez niepożądane osoby. Pomoże to chronić zgromadzone środki przed złodziejami i hakerami, choć nie ma pewności, że to rozwiązanie zabezpieczy nas przed oprogramowaniem lub urządzeniami zbierającymi i przechowującymi informacje o klawiszach naciskanych przez użytkownika komputera. W przypadku ustawienia hasła dostępu do portfela należy upewnić się, że ustawione hasło zostało zapamiętane, gdyż w przeciwnym wypadku utracimy zgromadzone na nim środki. W przeciwieństwie do systemu bankowego w przypadku Bitcoin nie istnieje możliwość odzyskiwania utraconego hasła!

Bądź ostrożny w przypadku korzystania z portfeli online

Korzystanie z portfela online jest w dużej mierze podobne do korzystania z usług tradycyjnego banku online. Jesteś zmuszony zaufać pewnej instytucji, która chroni Twoje pieniądze, przy jednoznacznej konieczności zapamiętania hasła dostępu umożliwiającego dysponowanie zgromadzonymi środkami pieniężnymi. Zawsze należy wybierać takie usługi z najwyższą starannością i zachowaniem ostrożności. Na dzień dzisiejszy nie istnieje żaden portfel online gwarantujący podobny stopień względnego bezpieczeństwa jak tradycyjne banki.

Korzystaj z kopii zapasowej przechowywanej offline

Tworzenie kopii zapasowej w trybie offline zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa dla Twoich oszczędności. Jedną z metod może być przechowywanie portfela na papierze oraz dysku USB w różnych zabezpieczonych miejscach bez dostępu do internetu. Stanowi to dobrą ochronę przed awarią komputera, kradzieżą lub zwykłymi błędami ludzkimi. Na dzień dzisiejszy wymaga to nieco odpowiedniej wiedzy technicznej aby mieć pewność, że wszystkie czynności zostały wykonane poprawnie, jednak programiści pracują już nad prostymi i wygodnymi rozwiązaniami oferującymi wysoki stopień bezpieczeństwa gromadzonych funduszy.

Kurs BitcoinCena Bitcoin jest niestabilna

Cena Bitcoin może w nieprzewidziany sposób wzrosnąć lub spaść w krótkim czasie ze względu na nowatorski charakter systemu oraz powstały wokół niego rynek który jest jeszcze młody i nie ma dużej płynności. Dlatego trzymanie swoich oszczędności w Bitcoin nie jest zalecane. Bitcoin powinien być traktowany jako rodzaj aktywa obarczonego wysokim ryzykiem i nigdy nie powinno się inwestować w Bitcoin więcej pieniędzy niż gotowi jesteśmy stracić. Jeśli chcesz otrzymywać płatności w Bitcoin wielu usługodawców opierających swoje usługi na systemie Bitcoin, umożliwia natychmiastową konwersję funduszy na lokalną walutę wybraną przez uzytkownika.

Niodwracalne płatności BitcoinPłatności Bitcoin są nieodwracalne

Każda transakcja zlecona za pośrednictwem systemu Bitcoin nie może być odwrócona. Zatem raz przelane środki nie mogą zostać odzyskane. Ewentualna refundacja może zostać jedynie wykonana przez użytkownika otrzymującego przelane środki tylko jeśli on wyrazi taką chęć. Oznacza to, że należy zadbać o to, aby robić interesy z ludźmi lub organizacjami, którym możesz zaufać. Jednak nie martw się, Bitcoin potrafi wykryć literówki i zwykle nie pozwala przesłać środków na nieprawidłowy adres bitcoin.

Anonimowość BitcoinBitcoin nie jest anonimowy

Aby uzyskać względną anonimowość i wysoki stopień prywatności, użytkownik Bitcoin musi wykazać się odrobiną chęci i powinien przestrzegać kilku wytycznych. Wszystkie transakcje Bitcoin są publiczne i trwale przechowywane w sieci, co oznacza, że każdy może zobaczyć salda i transakcje przyporządkowane do dowolnego adresu Bitcoin. Jednak należy pamiętać, ze tożsamość właściciela adresu bitcoin nie jest znana do momentu aż on sam się nie ujawni w sposób zamierzony lub nie. Dlatego zaleca się, aby każdy posiadacz bitmonet korzystał z wielu adresów bitcoin; w zasadzie przy każdej transakcji powinno generować się nowy adres bitcoin. To szczególnie ważne w przypadku korzystania z systemu do otrzymywania płatności na stronach internetowych. Można również korzystać z narzędzi ukrywających adres IP Twojego komputera, takich jak Tor.

Bitcoin jest eksperymentalnyBitcoin jest eksperymentalny

Bitcoin jest eksperymentalną nową walutą, która jest stale rozwijana. Chociaż wraz ze wzrostem używalności jego eksperymentalny charakter maleje, należy pamiętać, że Bitcoin jest nowym wynalazkiem, który odkrywa idee nigdy przedtem nie podejmowane. Niektórzy uważają, że Bitcoin wyprzedza swoją epokę. Dlatego jego przyszłość nie może zostać jasno określona.

Podatki BitcoinNie zapomnij o podatkach rządowych

Bitcoin nie jest oficjalną walutą. Większośc jurysdykcji wymaga uiszczenia dochodów od sprzedaży, płac, VAT oraz podatku od zysków kapitałowych odnoszących się do wszystkiego co ma wartość, w tym Bitcoin.